Viešųjų pirkimų sutartys. Kaip pasiekti lankstų susitarimą?

VERSLO VALDYMO SISTEMA


STAMBIOMS IR VIDUTINĖMS ĮMONĖMS


Pagrindinis /

Viešųjų pirkimų sutartys. Patarimai lankstesniems susitarimams

Statybų industrija – viena iš labiausiai neigiamai paveiktų rinkų per pastaruosius keletą metų.

Viską aukštyn kojomis apvertusi pandemija, na o vėliau ir prasidėjęs karinis konfliktas Europoje, apart visų kitų žiaurumų, kartu su savimi atnešė didžiulę resursų tiekimo ir energetikos krizę.

Padidėjo ne tik daugumos paslaugų ir prekių kainos, tačiau atsirado įvairių logistinių problemų, tiekimo grandinės vėlavimų.

Natūralu, jog dėl to itin nukentėjo ir įvairūs tiekėjai dalyvaujantys viešuose pirkimuose. Išlikti konkurencingu, o taip pat minimizuoti nuostolių rizikas tapo žymiai sudėtingiau, kadangi nėra aišku kaip ir vėl keisis ekonominė situacija. 

Šiame straipsnyje – keletas patarimų norint sudaryti tinkamą viešojo pirkimo sutartį šiais sudėtingais laikais kuri tenkintų abi puses.

Jei sutarčių ir kitų dokumentų tvarkymas – jūsų bendrovės kasdienybė, jus gali dominti mūsų siūloma ERP sistema.

Šio įrankio dėka automatizuosite dauguma atliekamų įmonėje darbų ir sutaupysite brangaus savo darbuotojų laiko. Susisiekite su contouenterprise.lt komanda ir mes plačiau papasakosime šios verslo valdymo sistemos galimybes.

Žemiau, keletas patarimų lankstesnioms viešojo pirkimo sutarčių sudarymui.

Įvertinkite ar susitarimą įmanoma pasiekti greičiau

Įprastas viešojo pirkimo sutarčių sudarymo procesas – nemažai laiko trunkandi procedūra. Suderinus visas detales, situacija rinkoje gali žymiai pasikeisti.

Vienas iš būdų apsisaugoti nuo nenumatytų rizikų būtų pabandyti pasiekti susitarimą neskelbiamų derybų būdu.

Tokiu atveju visas procesas vyktų kur kas greičiau, o tiekėjas galėtų žymiai greičiau įvertinti savo paslaugų suteikimo kainą, kuri tikėtina, jog keistųsi nežymiai jei sutartis sudaroma greičiau.

Užtikrinkite, jog sutartyje yra numatyti punktai užtikrinantys jos vykdymą

Kaip minėjome pradžioje, kiekvieno tiekėjo tikslas bus kaip įmanoma labiau sumažinti riziką sudarant viešojo pirkimo sutartį ir užtikrinti jos vykdymą palankiomis sąlygomis.

Tam tikri sutarties punktai yra būtini norint iš anksto numatyti galimus susitarimo įvykdymo sutrikimus ir užkirsti kelią potencialiems nuostoliams.

Numatykite aiškias kainos keitimo sąlygas

Viešojo pirkimo sutartyje taip pat labai aktualu numatyti sąlygas kuriomis bus galimi kainų pokyčiai, turint omenyje dabartinę situaciją rinkoje. Įvardijant šiuos punktus, svarbu atsižvelgti ne tik į dabartinius skaičius, bet ir ateities perspektyvas.

Tokiomis sąlygomis sudaroma sutartis bus kur kas patrauklesnė tiekėjams žinant, jog jie turi teisę keisti kainą.

Įvardinkite nuo kada iki kada galios sutartis

Dažnai tarp abiejų šalių kyla ginčų ir dėl neaiškiai aprašyto bendradarbiavimo pradžios ir pabaigos laikotarpio.

Pasirūpinkite, jog nekiltų jokių nesklandumų šiais sumetimais.

Derindami sąlygas, neperlenkite lazdos

Nors esant dabartinėms rinkos sąlygoms, itin svarbu numatyti, jog sutartis suteiktų tiekėjui daugiau lankstumo, perlenkti lazdos šiuo aspektu tikrai nereikėtų.

Per griežtos sutarties vykdymo užtikrinimo sąlygos ar ilgas pasiūlymo galiojimo terminas gali ženkliai sumažinti sėkmingo susitarimo šansus tarp abiejų šalių. Jei pokyčiai rinkoje tiekėjo gerbūvio per daug neįtakoja, jis gali ir atsisakyti tam tikrų sutarties įvykdymą garantuojančių punktų.

Ką daryti tuo atveju jeigu sutartis buvo sudaryta anksčiau laiko?

Pasitaiko atvejų kuomet viešojo pirkimo sutartis buvo sudaryta esant kur kas kitokiai situacijai rinkoje ir jos sąlygų vykdymas tampa žymiai sudėtingesnis tiekėjui.

Tokiu atveju svarbu įvertinti esamas susitarimo sąlygas ir atsižvelgti į kainos keitimo galimybes nurodytas jame. Jeigu tokio punkto nėra, tuomet svarstytinas sutarties keitimas pagal teisinę praktiką keičiant kainos perskaičiavimo sąlygas ir kitus niuansus.

Pabaigai

Straipsnyje pateikėme keletą bendrų patarimų sudarant viešojo pirkimo sutartis. Pokyčiai rinkoje gali ženkliai apsunkinti įsipareigojimų vykdymą tiekėjams, ypač dabartinių įvykių kontekste.

Dėl šios priežasties, labai svarbu protingai ir apgalvotai sudėlioti visas sutarties sąlygas.