VERSLO VALDYMO SISTEMA


STAMBIOMS IR VIDUTINĖMS ĮMONĖMS


Pagrindinis /

QR kodas. Kas tai ir kokios šios technologijos pagrindinės ypatybės?

qr kodas kas tai

Ko gero daugelis iš mūsų esame sutikę šią keistą iš baltų ir juodų dryžių sudarytą etiketę įvairiose gyvenimo situacijose – ar tai būtų plakatas, įsigytos prekės etiketė, ar galbūt internetinės svetainės puslapis.

Šis simbolis dar kitaip vadinamas QR kodu – tai speciali priemonė skirta užkoduoti tam tikrą informaciją ir užtikrinti itin paprastą jos pasiekimą vartotojams.

Šiame straipsnyje – plačiau apie šią technologiją, jos atsiradimą, naudojimą ir tai kokie pavojai gali slypėti už šio kodo.

Visų pirma, kas yra QR kodas?

QR kodas (angl. Quick Response code) – tai specialus simbolis kuriame yra užkoduota tam tikra informacija. Nors jo naudojamas išpopuliarėjo palyginti visai neseniai, sparčiai besivystant išmaniųjų telefonų technologijoms, šis sprendimas pradėtas naudoti buvo dar vėlyvaisiais 80-taisiais.

Pirmieji šią technologiją naudoti buvo pradėję japonai, kuomet dėl sparčiai pradėjusios augti šalies automobilių industrijos , atsirado poreikis sprendimui kuris leistų užkoduoti didelį kiekį informacijos ant nedidelio paviršiaus ir taip supaprastinti įvairių automobiliams skirtų detalių skenavimą.

Nors iš pradžių šis kodas buvo naudojamas vien pramoniniu tikslu, eventualiai ši technologija persikėlė ir į kitas verslo sritis kuriose buvo būtina greitai perduoti didelį informacijos kiekį.

Daugeliui žmonių yra pažįstamas pats elementariausias QR kodo panaudojimas. Jį nuskaičius savo išmaniojo telefono kamera, žmogus automatiškai yra nuvedamas į tam tikrą internetinį puslapį kuriame jis mato užkoduotą informaciją.

Kur naudojama ši technologija?

Kaip minėjome, QR technologija iš pradžių pagrindine buvo naudojama pramonėje, tačiau galiausiai išpopuliarėjo ir kitose verslo srityse.

Dabar QR kodus galime sutikti žurnaluose, laikraščiuose, internetiniuose puslapiuose.

Keletas pagrindinių sričių kur naudojamas QR kodas:

  1. Pramogos – QR kodas ypač paplitęs pramogų ir laisvalaikio industrijoje. Koncertinių bilietų įsigijimas, užsiregistravimas į renginį, papildoma informacija – visa tai galima labai kompaktiškai užkoduoti šios technologijos dėka.
  2. Pramonė ir gamyba – šis kodas taip pat išlieka populiarus pramonės industrijoje. Jo dėka patogiai galima automatizuoti prekių pakavimą, užtikrinti efektyvesnį gamybos linijos darbą.
  3. Logistika – transporto industrijoje taip pat reikalingi įvairūs procesų optimizavimo sprendimai. Su QR kodu greitai galima užregistruoti atiduotus ir gautus krovinius, siuntas.
  4. Komercija – QR kodo naudojimas taip pat populiarius ir įvairiose reklamos priemonėse. Stendai, plakatai autobusų stotelėse, lankstinukai, mobilios programėlės – visa tai gali būti panaudota komerciniams verslo tikslams.
  5. Turizmas – muziejai, parodos, įdomios miesto vietos, oro uosto terminalai – QR kodo dėka čia galima suteikti žmonėms papildomos, aktualios informacijos.

Kokie pavojai gali tykoti už QR kodo?

Nors QR kodas – itin patogi technologija kurioje naudojama vis daugiau verslo sričių, verta paminėti ir tuos atvejus kuomet už šio simbolio gali slypėti pavojus jūsų asmeninei informacijai, todėl nepulkite skenuoti kiekvieno pasitaikiusio QR kodo ir spausti ant juose esančių nuorodų, kad ir kaip būtų smalsu.

Žemiau pateikiame trumpą QR kodo skenavimų atmintinę:

  • Įsitikinkite, jog šaltinis saugus – deja, bet įvairūs kibernetiniai įsilaužėliai taip pat mėgsta naudotis QR kodais siekdami išgauti jautrios informacijos apie vartotojus. Nuskaičius kodą, mobilusis telefonas jums išmes pranešimą su klausimu ar tikrai norite atidaryti nuorodą. Jei nematote spynos simbolio šalia nuorodos, kas rodo, jog ji saugi, arba kyla kitų įtarimų – neatidarinėkite jos.
  • Neskubėkite vesti asmeninės informacijos – jei nuskaičius kodą jums iššoka žinutė įvesti Vardą ir Pavardę, slaptažodį ar kitą jautrią informaciją, neskubėkite to daryti. Atidžiai pasižiūrėkite kokia tai svetainė ir ar patekote į tą nuorodą kurią ketinote. Jei svetainė neatrodo patikima, jokiu būdu neveskite savo asmeninės ar su finansais susijusios informacijos.
  • Reguliariai naujinkite įrenginio apsaugą – įvairūs įrenginio atnaujinimai gali ženkliai padidinti jūsų mobilaus telefono ar planšetės apsaugą nuo įvairių piktadarių. Taip pat ekspertai rekomenduoja papildoma įsidiegti antivirusinę programą mobiliajame įrenginyje, padėsiančią apsaugoti jūsų duomenis.

Pabaigai

Straipsnyje trumpai pakalbėjome apie tai kas yra QR kodas. Ši technologija turi labai įvairių panaudojimo galimybių, todėl ne veltui yra tokia populiari versle.

Vis dėl to, norint apsaugoti savo asmeninę informaciją, reikėtų išlikti budriu besinaudojant QR kode užslėptomis nuorodomis.