VERSLO VALDYMO SISTEMA


STAMBIOMS IR VIDUTINĖMS ĮMONĖMS


Pagrindinis /

Atostogų skaičiavimas įmonėje. Kaip tai daroma ir ar galima tai daryti efektyviau?

Atostogų skaičiavimas įmonėje

Atostogos – aktualios kiekvienos įmonės darbuotojams, nesvarbu apie kokią profesiją eina kalba.

Kiekvienais metais, dažniausiai atėjus vasarai, bendrovėje dirbantys darbuotojai ima plūsti į žmogiškųjų išteklių departamentą su klausimais tokiais kaip:

  1. Kiek man priklauso laisvų dienų?
  2. Kiek jų išnaudojau per metus?
  3. Ar galima būtų pasiimti tam tikrą kiekį laisvų dienų?

Ir t.t.

Jei esate vienas iš personalo vadovų savo įmonėje, greičiausiai tokie klausimai yra nuolatinis dalykas. Vis dėl to, ne visi darbuotojai, tiek ir ne visi vadovai tiksliai žino pagal kokią formulę yra skaičiuojamos kasmetinės darbuotojo atostogos.

Kad būtų aišku visiems, šiame straipsnyje nusprendėme plačiau padiskutuoti atostogų skaičiavimo įmonėje klausimu bei taip pat pašnekėti kaip verslo valdymo sistema gali padėti automatizuoti šį bei kitus skaičiavimus įmonėje.

Kiek įprastai laisvų dienų priklauso vienam darbuotojui per kalendorinius metus?

Kad atsakyti į šį klausimą, reikėtų pasigilinti į tai, kas yra aprašyta Darbo Kodekse.

Pasak jo 126 str., kiekvienam bendrovėje dirbančiam asmeniui, nepriklausomai nuo pareigų, priklauso 20 darbo dienų vertės atostogos per metus.

Žinoma, kaip ir daugelyje Darbo Kodekso skyrių, čia yra taikomos tam tikros išimtys ir principai.

Tai yra:

  • Dirbant ne 5, o 6 dienas per savaitę darbuotojui priklauso ne 20, o 24 darbo dienų vertės atostogos.
  • 20 dienų vertės atostogos vistiek yra taikomos, net ir tuomet jeigu darbuotojo dirbamos dienos per savaitę yra nepastovios.

Ar atostogos gali būti dar ilgesnės?

Taip, kartais išimtys taip pat gali būti taikomos priklausomai nuo darbuotojo situacijos. Toks dalykas yra aprašomas DK 138 straipsnyje.

Ilgesnės atostogos yra suteikiamos jei:

  • Darbuotojai turi tam tikrą neįgalumo laipsnį
  • Darbuotojai vieni augina atžalą iki 14 m., arba neįgalumą turinčią atžalą iki 18 m.
  • Darbuotojai neturi pilnametystės.

Visais minėtais atvejais darbuotojui priklauso 25 darbo dienų vertės atostogos per metus. Tiesa, jei yra nuolat dirbama 6 dienas per savaitę, atostogos yra prailginamos net iki 30 dienų.

Taigi, išimtys ilgesnėms atostogoms gali būti taikomos priklausomai nuo individualios darbuotojo situacijos.

Kaip galiu sužinoti kiek turiu laisvų dienų?

Paprastai tokiais klausimais rūpinasi bendrovėje esantis žmogiškųjų išteklių, personalo ar buhalterijos skyriai. Jei kreipsitės į juos, greitai gausite tikslų atsakymą kiek laisvų dienų jūs turite šiuo metu.

Likęs laisvų dienų skaičius gali būti aktualus ne tik patiems darbuotojams, tačiau ir vadovams, ypač tuo metu jei žmogus yra atleidžiamas iš darbo. Kaip žinia, už likusias neišnaudotas atostogas darbuotojui priklauso tam tikra išeitinė kompensacija.

Verslo valdymo sistemos nauda skaičiuojant atostogas

Kaip minėjome pradžioje, kartu aptarsime ir tai kaip verslo valdymo sistema gali padėti įmonėje skaičiuoti darbuotojams priklausančias atostogas. Šios programinės įrangos principas – automatizuoti daugumą įmonėje veikiančių procesų.

Ar tai būtų apskaita, sandėlio valdymas, sutarčių sudarymas ar kita, ji yra orientuota į maksimalų įmonės darbo efektyvumą. Jei toks sprendimas domina jus – išbandykite mūsų ERP verslo valdymo sistemą nemokamai ar kreipkitės į mus dėl tokio sprendimo pritaikymo būtent jūsų verslui.

Pabaigai

Straipsnyje trumpai aptarėme atostogų skaičiavimo įmonėje principus.

Galima sakyti, jog jų skaičių aiškiai aprašo Darbo Kodeksas, tiesa, kai kurioms situacijoms gali būti taikomos ilgesnių atostogų išimtys. Verslo valdymo sistema, tuo tarpu, gali būti puiki priemonė padėsianti automatizuotį šį ir daugelį kitų dalykų.