VERSLO VALDYMO SISTEMA


STAMBIOMS IR VIDUTINĖMS ĮMONĖMS


Pagrindinis /

Kas yra bruto?

Kas yra bruto

Kalbant apie darbo užmokestį formaliame lygmenyje, neretai girdime frazes kaip bruto ir neto apibūdinančias darbo užmokestį.

Tačiau šios frazės gali būti skirtos apibūdinti ir kitiems dalykams kaip pavyzdžiui masei ar kitiems ekonomikos dėsniams. Šiame straipsnyje mes aptarsime bruto frazę ir tai kaip verslo valdymo sistema yra susijusi su personalo algomis.

Kas yra laikoma bruto?

Kaip žinia, frazės bruto ir neto yra dažniausiai vartojamos kontekste kalbant darbo užmokestį ir ko gero dauguma žmonių su šiomis frazėmis susidurs būtent tokiame kontekste.

Paprastai tariant bruto atlyginimas – tai vienam darbuotojui tenkantis atlyginimas įmonėje neatskaičius pagrindinių mokesčių tokių kaip VSD, pajamų ir visi kiti kuriuos moka darbuotojas. Į bruto atlyginimą įeina:

  • Atlyginimas pagal išdirbtą laiką ar atliktus darbus
  • Priedai, priemokos ar premijos
  • Užmokestis už atostogas, prastovas ir kitą nepradirbtą laiką ir t.t.

Tiesa, čia nėra įskaitomos:

  • Kompensacijos ar išeitinės išmokos
  • Dotacijos ar materialinė parama
  • Išmokos kurios yra kompensacinės paskirties ir t.t.

Taigi, bruto atlyginimas – visa užmokesčio suma kurią jūs gaunate, dar prieš atskaitant svarbiausias išmokas. Liaudiškai dar dažnai toks atlyginimas yra vadinamas tiesiog “alga ant popieriaus”.

Koks skirtumas tarp bruto ir neto?

Darbo užmokesčio kontekste bruto ir neto terminai figūruoja praktiškai visuomet kartu. Šioje sekcijoje mes plačiau aptarsime tai, kuo skiriasi jos abi viena nuo kito. Bruto – kaip minėta, yra vadinamasis atlyginimas ant popieriaus.

Čia yra pažymima vienam įmonės darbuotojui priklausantis darbo užmokestis neatskaičius būtiniausiųjų mokėti mokesčių tokių socialinio draudimo įmokos ar gyventojo pajamų mokestis.

Neto – tai atlyginimas kuris darbuotojui yra pervedamas tiesiog, jau atskaičius visus minėtus pagrindinius mokesčius ir priedui, kitaip tariant tai yra jūsų atlyginimas į rankas.

Kas yra neapmokestinamas pajamų dydis?

Dažnai kalbant apie atlyginimus sušmėžuoja ir dar vienas terminas – neapmokestinamas pajamų dydis. Čia kalba eina apie tam tikrą pajamų dydį kurį valstybė taiko norėdama apsaugoti tuo asmenis kurie neuždirba daug pajamų.

Tai reiškia, jog pagrindiniai mokesčiai bus nuskačiuojami ne nuo visos jūsų algos, tačiau nuo tam tikros jos dalies.

Paprastai NPD yra skaičuojamas pagal tokią formulę: 400 € – 0,18 x (Bruto Alga- Minimalioji Mėnesinė Alga).

Tai reiškia, jog jeigu uždirbate 800 € per mėnesį, jūsų NPD dydis bus: 400 € – 0,18 x (800 € – 642 €) = 400 € – 27,44€ = 372,56 €.

Užuot Gyventojų Pajamų Mokestį skaitant nuo pilnos jūsų algos (800 €), jis bus skaitomas nuo 427,44 € sumos (800 € – 372,56 €). Verta pabrėžti tai, jog Sodros įmokoms nėra taikomos lengvatos.

Pabaigai

Aptarėme bruto apibrėžimą ir jo reikšmę atlyginimų atžvilgniu. Verta žinoti, jog būtent nuo jūsų atlyginimo ant popieriaus yra skaičiuojami mokesčiai, tiesa, yra taikomos ir tokios lengvatos kaip NPD.

Jei ieškote būdo supaprastinti savo įmonės algų skaičiavimą – kreipkitės į mūsų komandą dėl verslo valdymo sistemos modulio skirto finansiniam valdymui. Tikime, jog rasime geriausią sprendimą jums.