Contour Enterprise
Meniu
VERSLO VALDYMO SISTEMA
STAMBIOMS IR VIDUTINĖMS ĮMONĖMS
Gyventojų pajamų mokestis (GPM) – tai valstybės taikoma mokestinė prievolė fiziniams asmenims gaunantiems pajamas Lietuvoje.
Galima sakyti, jog šis mokestis yra taikomas praktiškai visoms sritims iš kurių gyventojas gauna pajamų, ar tai būtų darbo užmokestis, pajamos už turimą kapitalą, honorarai ir t.t. Žinoma, dažniausiai valstybė būna nustačiusi tam tikrą minimalią ribą iki kurios mokestis yra netaikomas, ypač tiems žmonėms kurie turi lengvatas.
Verta pripažinti, jog mokestinė sistema Lietuvoje keičiasi pakankamai dažnai, o ypač tokie dalykai kaip taikomos lengvatos ar tarifai, nuolat sulaukia įstatyminių korekcijų.
Šiame straipsnyje – apie pagrindines GPM ypatybes kurias reikia žinoti 2022 metais ir tai kaip efektyviai mokestinei politikai gali padėti ERP verslo valdymo sistema.
Gyventojų pajamų mokestis, kaip prievolė, yra taikoma tiek nuolatiniams Lietuvos gyventojams gaunantiems tam tikras pajamas, tiek ir nenuolatiniams gyventojams, jeigu pajamos yra gaunamos iš lietuviško šaltinio.
Šiuo mokesčiu visuomet apmokestinamas darbo užmokestis bei didžioji dalis kitų pajamų šaltinių:
Taikomi GPM tarifai skiriasi priklausomai nuo gautų pajamų dydžio ir jų specifikos.
Tai yra standartinis tarifas taikomas tuomet, kai gautos asmens pajamos per metus neviršija 60 VDU dydžio. Jis taikomas gautam su darbo santykiais susijusiam užmokesčiui, autoriniam atlyginimui įmonės vadovams.
Verta pabrėžti, jog 20% GPM tarifas gali būti taikomas ir tuomet kada 60 VDU riba yra viršijama. Tai yra taikoma kuomet pajamos yra gaunamos iš turto pardavimo, ar nuomos, palūkanų, honorarų, dovanų, laimėjimų ir kt.
Šis tarifas yra taikomas tuomet, kai asmens gautas darbo užmokestis, autorinis atlyginimas ar tantjemų pajamos viršija 60 VDU.
Pagrinde šis tarifas yra taikomas kitoms, ne iš darbdavio gautoms pajamoms.
Čia įeis ligos ir motinystės išmokos, pajamos už nuomotą turtą, dividendai ir vertybiniai popieriai, laimėjimai, dovanos ir t.t. Kaip minėta, jei gauta suma viršija 60 VDU, minėtoms pajamoms jau bus taikomas 20 procentų tarifas.
Taikomas tik gaunant pajamas už parduotas atliekas, jeigu gauta suma neviršija 120 VDU.
Paprastai Gyventojų Pajamų Mokesčio sumokėjimas, kaip ir tarkime, Valstybinio Socialinio Draudimo įmokos, yra darbdavio atsakomybė, kuris atskaito šią prievolę nuo darbuotojo gaunamo atlyginimo. Sumokėtą sumą taip pat privaloma deklaruoti kiekvieną mėnesį iki 15 dienos. Jei vėluojama sumokėti šį mokestį, darbdaviui yra taikomi delspinigiai.
Žinoma, jeigu kalba eina ne apie darbo užmokestį, o kitas gaunamas pajamas, tuomet už šios mokestinės prievolės vykdymą yra atsakingas pats asmuo. Gaunant papildomų pajamų, šį mokestį galima sumokėti pildant kasmetinę pajamų deklaraciją per VMI, apskaičiuotą sumą sumokant iki Gegužės 1 d.
Kiti atvejai, kada reikia savarankiškai sumokėti pajamų mokestį:
Efektyvi mokestinė politika – vienas iš pagrindų dalykų užtikrinančių sėkmingą įmonės veiklą. ERP klasės verslo valdymo sistema – vis labiau populiarėjantis sprendimas verslininkų, norinčių suefektyvinti kasdienę savo verslo veiklą, tarp kurių, bus ir mokesčių valdymas.
Keletas kitų funkcijų kurias galima atlikti verslo valdymo sistemos pagalba:
Ir t.t.
Jei panašaus sprendimo ieškote ir jūs, susisiekite su Contourenterprise specialistais ir leiskite mums rasti optimalų variantą jums.
Pabaigai
Straipsnyje trumpai aptariame pagrindines GPM ypatybes 2022 metais. Ši prievolė – viena svarbiausių, todėl būtina žinoti pagrindines jos taikymo ypatybes.
Na, o tokios priemonės kaip verslo valdymo sistema gali užtikrinti efektyvesnį mokesčių valdymą dažniausiai šį mokestį mokantiems asmenims – darbdaviams.